­ Jarige verenigingen blikken terug en vooruit - KNHS

Jarige verenigingen blikken terug en vooruit

Geplaatst op 17 november 2020

Vlak na de Tweede Wereldoorlog nam het aantal rijverenigingen een vlucht. De mensen konden wel een verzetje gebruiken en zo kregen de werkpaarden nóg een doel. Dit jaar en volgend jaar vieren daarom veel verenigingen hun 75-jarig bestaan, al moet het grote feest nu even wachten tot 2021. Wij vieren het alvast een beetje door met drie verenigingen terug en vooruit te blikken.

 

 

 

Kennemer Ruiters: ‘Bij ons overheerst nog het clubgevoel’

Rijvereniging Kennemer Ruiters, gevestigd aan het prachtige natuurgebied Bergerbosch in Noord-Holland, werd opgericht op 18 januari 1946. De landelijke rijvereniging en ponyclub uit Bergen kent een rijke historie en is uitgegroeid tot een bloeiende en actieve club met meer dan 100 leden.

Voorzitter Ashley Horn en penningmeester Ellen Jongkind duiken in de geschiedenis van de Kennemer Ruiters met oude notulen en het jubileumboekje. Ashley vertelt: ‘De vereniging werd opgericht door Hein Bruin, een ‘bureauhouder’ die wel van wanten wist. De veertien leden hadden toen nog geen eigen paard maar leenden een werkpaard van het land, zoals een Shire of een Belg. De lessen werden georganiseerd bij lokale boeren op de wei en de contributie bedroeg 50 guldencent per week. In die tijd deden de leden al mee aan verschillende activiteiten, zoals de bloemencorso, het binnenhalen van de pastoor en boerenbruiloften. ‘Ook werd fanatiek deelgenomen aan streekwedstrijden. In 1951 won het achttal en viertal van de Kennemer Ruiters voor het eerst een streekwedstrijd.’

 

‘De vereniging werd opgericht door een bureauhouder die wel van wanten wist’

 

Brand

Ellen: ‘De vereniging kende nooit een vaste locatie, maar in 1965 kwam daar eindelijk verandering in. De vereniging betrok de ‘Ezelenkrocht’ en had hierdoor een buitenrijbaan en clubgebouw tot haar beschikking, dat werd gedeeld met de reddingsbrigade en een scoutinggroep. Helaas brandde het gehele gebouw af vlak voor het vijftigjarig bestaan van de vereniging in 1996. Onzekere tijden braken aan en het was nog maar de vraag of we konden herbouwen. Na overleg met de Gemeente en dankzij een fijne samenwerking met de Scouting kon een nieuw gebouw worden neergezet waar de vereniging voor een achtste deel eigenaar van is en de Scouting voor zeven achtste.’ Voorzitter Ashley: ‘Wat ons als vereniging zo sterk

maakt, is dat bij ons het echte clubgevoel van vroeger nog overheerst. We organiseren naast de lessen verschillende activiteiten voor onze leden zoals het jaarlijkse drukbezochte concours hippique, onderlinge wedstrijden met een ouderwetse parade, ponykamp, bosritten en Bixie-evenementen. Zo creëren we een gevoel van gezelligheid en saamhorigheid. Ik ben zelf ooit begonnen bij de vereniging in de Shetlandles en trots dat ik sinds begin dit jaar voorzitter ben van zo’n fijne mooie club. De komende jaren hopen we het ledenaantal steeds verder uit te bouwen en daarbij ligt de focus op de jeugd. Door mooie dingen voor onze jonge ruitertjes te organiseren, investeren we in de toekomst van de sport en van onze vereniging.’

 

 

 

 

PSV Mazeppa: Van vrijheidsdressuur op het land naar een eigen accommodatie

Het Groningse Marum is de thuisbasis van Paardensportvereniging Mazeppa. De rijvereniging werd opgericht in 1946 en kent een bijzondere geschiedenis. 2021 wordt een extra feestelijk jaar voor de club, want naast het 75-jarig bestaan betrekt de vereniging eindelijk weer een eigen accommodatie.

Penningmeester Janneke Westerhuis-Strikwerda begon veertig jaar geleden als twaalfjarig meisje op de rijvereniging en blikt met ons terug. Janneke vertelt: ‘Na de Tweede Wereldoorlog werden diverse bevrijdingsfeesten georganiseerd. Tijdens het bevrijdingsfeest in Marum hielden ruiters van de rijvereniging uit Drachten een demonstratie met paarden. De leden van de handelsvereniging uit Marum waren erg onder de indruk en besloten om zelf ook een Landelijke Rijvereniging op te richten. Zo ontstond Mazeppa in 1946. Een twintigtal leden reed op landbouwpaarden uit de buurt. Dat waren Belgen en Groninger paarden, maar ook paarden die Duitsers hadden achtergelaten. Zadels waren er toen amper. Men gebruikte gewoon een deken die werd vastgemaakt met een singel.’

 

‘Zadels waren er amper: een deken werd vastgemaakt met een singel’

 

Vrijheidsdressuur

In 1950 richtte de vereniging zich op de vrijheidsdressuur. Janneke: ‘De paarden werden kunstjes aangeleerd, zoals ‘zitten aan tafel’ en ‘doodliggen’. De vereniging gaf ook veel demonstraties in de omgeving voor een bedrag van 100 gulden. In de jaren die volgden, daalde het ledental totdat nog maar drie leden over waren. Het roer moest om. Door extra inzet van de toenmalige instructeur, een oud-militair van de Cavalerie, kwam het accent meer op de wedstrijdsport te liggen. De grote wens van de leden was een vaste accommodatie en die kwam er dan ook in 1972. Door een speciaal hiervoor opgerichte stichting ‘de Linde’ werd een boerderij aan de Houtwal in Marum aangekocht voor 18.000 gulden.

Een jaar later, in 1973, werd de ponyclub opgericht en de vereniging bloeide weer op. In de periode van 1988 tot 2008 was het zelfs mogelijk om bij Mazeppa een lespony te huren. Ook werd fanatiek deelgenomen aan wedstrijden. Met de vrachtwagen gingen we als vereniging samen op pad. Veel ouders gingen ook mee en er heerste echt een gevoel van saamhorigheid. Mijn moeder zat gewoon langs de ring te breien. Tijden veranderen en we merkten dat de manege aan de Houtwal niet meer voldeed aan alle moderne eisen. In 2011 verkocht de stichting de accommodatie met als doel een grotere manege te bouwen op een nieuwe locatie. In de tussentijd vond de vereniging onderdak bij Paardensportcentrum Marum. Nu, bijna tien jaar later, hebben we eindelijk weer zicht op een eigen luxe accommodatie met binnen- en buitenbak. Dit najaar wordt de bouw afgerond dankzij een geweldige samenwerking tussen stichting ‘de Linde’, PSV Mazeppa en zorgboerderij Limazorg. Het is een prachtige bekroning van het 75-jarig bestaan van Mazeppa en een mooi vooruitzicht voor onze zeventig leden die de vereniging door dik en dun zijn blijven steunen.’

 

 

 

PSV De Roskam: ‘De tijdsgeest verandert, maar de saamhorigheid blijft’

PSV De Roskam is een van de grootste rij- en menverenigingen in de Betuwe. De vereniging telt ruim honderd leden die actief zijn in verschillende disciplines: springen, dressuur en mennen. Het begon allemaal 75 jaar geleden, toen Rijvereniging De Roskam werd opgericht.

Voorzitter Casper de Kok is nu vier jaar betrokken bij de vereniging. Hij verwijst naar enkele documenten waarin de herkomst van De Roskam staat beschreven. Net na het Koninginnefeest van 1945 (op de verjaardag van Koningin Wilhelmina op 31 augustus, red.) werd in Drumpt een optocht gehouden. Verschillende boerenjongens reden mee en na afloop werd in het plaatselijke café ‘De Roskam’ de dag nabesproken. Na een aantal borrels ontstond het idee om een rijvereniging op te richten en zo geschiedde. In november 1949 waren er 29 leden en 59 donateurs en dat aantal nam toe tot 38 leden en 150 donateurs in 1955.’

 

'Na een aantal borrels ontstond het idee om een rijvereniging op te richten. En zo geschiedde’

 

In de jaren zestig was de rek er bij de paardenleden wat uit. De paarden op de boerderij werden vervangen door trekkers en ruiters haakten af. Dankzij de komst van de ponyclub in 1960 kreeg de vereniging een nieuwe impuls. Casper vertelt verder: ‘In de beginjaren werd nog les gegeven op het land van verschillende boeren, maar dat was vooral in de winter geen doen. Om niet meer afhankelijk te zijn van weersinvloeden werd in 1979 een nieuwe binnenmanege gebouwd door Stichting De Roskam. Dat was vrij uniek in die tijd. Als vereniging huren wij de locatie van de stichting om zo gebruik te maken van de accommodatie. De manege werd door de stichting en verenigingsleden zelf gebouwd, wat absoluut kenmerkend is voor de betrokkenheid bij de vereniging. Als de vereniging iets nodig heeft, pakken we dat met de leden samen op.’

 

Ouderwetse gezelligheid

In die periode groeide de vereniging al snel uit tot de grootste vereniging in de regio. ‘Inmiddels organiseren we naast wedstrijden veel evenementen en activiteiten, waarbij de Roskamse Paardendagen en De Zilveren Roskam jaarlijks de meeste bezoekers trekken. Aan vrijwilligers heeft de vereniging geen gebrek want iedereen moet zijn steentje bijdragen. Door middel van een zelf ontwikkeld online dienstenprogramma kan ieder lid aangeven wanneer hij een dienst wil vervullen. Leden kunnen zich inschrijven op verschillende functies en zo zijn er eigenlijk altijd genoeg helpende handen op concoursen en klusdagen. Kijk, vroeger hoefde je niet aan leden te vragen of ze wilden helpen als vrijwilliger. Dat was gewoon vanzelfsprekend, maar de tijdgeest verandert nu eenmaal. Mensen hebben tegenwoordig een druk leven en willen hun tijd zelf kunnen indelen. Het systeem werkt daarom fantastisch, want ruiters blijven betrokken bij de vereniging en samen creëren we zo het ouderwetse gevoel van gezelligheid en saamhorigheid.’

 

Beeld archief verenigingen, Gemma Jansen

 

Dit artikel verscheen eerder in Paard&Sport najaar 2020. Paard&Sport is het officiële ledenmagazine van de KNHS voor alle leden vanaf 13 jaar en vast onderdeel van het KNHS-lidmaatschap. Meer informatie vind je hier.

 

©KNHS 2020, overname is niet toegestaan

 

Ander Nieuws

  • Promotie tot Level 4 (5*) jurylid voor Ineke Jansen
    Promotie tot Level 4 (5*) jurylid voor Ineke Jansen
  • Kom je werken bij de KNHS?
    Kom je werken bij de KNHS?
  • Kaartverkoop The Dutch Masters start vandaag
    Kaartverkoop The Dutch Masters start vandaag