­ Marlies van Baalen kan niet kiezen tussen rijden of lesgeven - KNHS

Marlies van Baalen kan niet kiezen tussen rijden of lesgeven

Geplaatst op 19 juni 2020 in Dressuur & Para

Door de coronacrisis is het ritme van ruiters en coaches van TeamNL totaal veranderd. De komende periode vertellen verschillende van deze toppers hoe zij deze periode beleven met hun paarden. Dit keer dressuuramazone Marlies van Baalen die met twee zeer aansprekende paarden hard op weg is naar het Olympisch kader.

Marlies van Baalen is al vele jaren zeer succesvol in het internationale dressuurgeweld. Samen met haar moeder Coby runt de amazone dressuurstal Van Baalen. Een dressuurbolwerk dat bekendheid geniet als kweekvijver van succesvolle dressuurjeugd. Zelf kwam Marlies in 2004 voor Nederland aan de start op de Olympische Spelen in Athene. Nu is ze met haar getalenteerde Ben Johnson weer hard op weg naar een plaats in het Olympisch kader en ook tweede troef Go Legend realiseerde in zijn eerste Grand Prix-start al een prachtige score.

Belangrijkste vraag is natuurlijk of iedereen in jouw omgeving gezond is?
“Gelukkig is iedereen hier goed gezond en hebben we in onze omgeving ook geen zieken gehad.”

Hoe gaat het met de paarden?
“De paarden doen het goed. Ben Johnson kan eigenlijk alles wel en we hebben lekker door kunnen trainen, maar ook wat rust ingebouwd de afgelopen maanden. De paarden hebben lekker veel beweging gehad en er was tijd voor afwisseling in de training. In deze tijd was er ook ruimte om wat andere trainingsdingen op te pakken en te proberen.
De coronaperiode heb ik ook gebruikt om voor Go Legend een nieuwe kür te maken. Het is altijd weer een hele klus om de lijnen goed te krijgen en alles goed op video vast te leggen. Joost Peters heeft weer voor de passende muziek gezorgd en ik ben heel blij met het resultaat.
Het zijn twee paarden die echt heel goed bij mij passen en de ‘Go’ hebben om net dat beetje meer te willen doen.”

De eerste oefen- en meetmomenten zijn weer geweest. Ben jij blij dat je de ring weer in kan?
“Ik ben zeker blij dat we de ring weer in mogen en dat alles zo geregeld wordt. Ook de online evenementen vond ik een super initiatief en ruiters van onze stal hebben daar ook gebruik van gemaakt. Iedereen moet toch weer een beetje in het ritme komen en daar dragen deze activiteiten zeker aan bij. Proeven rijden is toch altijd net weer even anders als je lang niet van huis bent geweest.”

Heb je ook al een wedstrijdplanning voor als er straks weer meer mag?
“Volgende week ga ik naar Exloo voor een meetmoment en in augustus en september hoop ik in België te kunnen starten. Deze winter zou ik graag wat wereldbekerwedstrijden rijden, maar we moeten afwachten hoe alles zich ontwikkelt en wat er door gaat. Mijn eerste doel is nu om het Olympisch kader te bereiken, daarna kijken we weer verder.”

Jullie hebben een echt familiebedrijf, zijn de taken strak verdeeld?
“Mijn moeder en ik hebben echt samen het bedrijf, dat is heel prettig omdat je elkaar zo goed kent en je zeker weet dat je er beide voor 100% voor gaat. In de ochtenduren trainen we in principe altijd samen. Dan kijken we met elkaar mee, ook naar de jonge paarden die door onze medewerkers gereden worden. We zijn echt beide verantwoordelijk, maar hebben ook onze eigen taken. Zo doe ik de administratie, daar heeft mijn moeder niet zo veel mee, en zij doet weer meer handel. Dat is zo gegroeid en werkt heel goed.
Mijn man doet iets heel anders en zit niet in het bedrijf, dat levert ook weer een frisse blik op het geheel en dat is heel fijn.”

Je hebt ook een pracht van een dochter, kun je het moederschap goed combineren met het rijden?
“Moeder zijn is echt geweldig, ik geniet er iedere dag enorm van. Onze dochter Feline gaat nu ook meer praten en ze gaat de pony’s steeds leuker vinden. Ze gaat ook graag mee voeren en leert alle paarden beter kennen, dat is geweldig om te zien. En omdat we echt een familiebedrijf zijn, kun je elkaar ook goed helpen. De neefjes wonen ook om de hoek en dat maakt het allemaal heel gezellig.”

Jullie zijn ook actief in de paardenfokkerij, is dat ook een onderdeel van het familiebedrijf?
“Wij fokken op kleine schaal, rond de zes veulentjes per jaar. Dat is zeker ook iets wat we samen doen. We hebben een aantal leuke merries waar we al fijne paarden uit hebben gefokt. Mijn broer en schoonzus gaan tegenover ons een opfokbedrijf beginnen. Dat is een apart bedrijf, maar dat maakt het geheel nog completer. Dat moet voor de komende winter klaar zijn en wordt echt heel mooi.”

Als je moet kiezen tussen rijden en lesgeven/trainen, wat wordt het dan?
“Dat is echt heel moeilijk, de combinatie maakt het juist zo leuk. Ik vind beide echt super om te doen. Vorig jaar heb ik mijn rug gebroken, lesgeven kon ik toen veel eerder dan weer rijden. Toen merkte ik wel dat ik heel veel voldoening haalde uit het lesgeven, maar dat ik het rijden enorm miste. Zoals het nu is, dat je samenwerkt met andere topruiters en met de bondscoach, maar dan ook je kennis weer door kan geven aan die jonge meiden, dat vind ik geweldig.”

Hebben jullie ook het lesgeven door kunnen laten gaan in de coronatijd?
“Wij hebben het geluk dat we aan de overkant van de weg bij mijn broer een grote buitenbaan beschikbaar hebben, waar verder niemand komt. Daar kunnen de trainingen doorgaan op een manier dat we aan alle coronamaatregelen voldoen. Al onze leerlingen bleven ook heel graag komen. Ik heb echt niemand gehad met motivatie problemen. Het gaat niet alleen om de wedstrijden, maar ook om het genieten van trainingen.”

Heb je nog een tip voor andere ruiters in deze ‘corona’ tijd?
“Het is denk ik goed om te zorgen voor een opbouw. Je kunt voor je echt weer gaat starten bijvoorbeeld eerst eens ergens anders gaan trainen, of aan een proefgerichte clinic meedoen. Het hangt er ook een beetje vanaf hoe je door getraind hebt tijdens de periode zonder wedstrijden. Ik merk aan onze jeugdruiters dat ze eigenlijk geen achterstand hebben en snel weer in het ritme komen.”

Kan je deze content niet goed zien? Dan heb je waarschijnlijk voor een aantal cookies geen toestemming gegeven. Accepteer de marketing cookies om de content wel te zien. 

Lees meer over cookies

©KNHS 2020, overname is niet toegestaan

Ander Nieuws

  • Nieuwe dressuurprotocollen per 1 augustus 2020
    Nieuwe dressuurprotocollen per 1 augustus 2020
  • Bondscoaches positief over prestaties dressuurjeugd richting EK
    Bondscoaches positief over prestaties dressuurjeugd richting EK
  • Deelnemers internationale wedstrijden 6 t/m 12 juli 2020
    Deelnemers internationale wedstrijden 6 t/m 12 juli 2020